شرکت تجهیزات پزشکی ماهور طب

آموزش دستگاه رفع موهای زائد

تهیه و تنظیم : شرکت ماهور طب

مدرس خانم مهندس نجفی

آموزش دستگاه ایلایت و shr :

هرریموال

 هر مو در بدن انسان مستقل از موهای مجاور یک چرخه رشد را می پیماید که شامل مراحل

anagen (رشد فعال)

catagen (برگشت)

Telogen (استراحت) می باشد.

طول عمر هر چرخه بسته به مکان حضور فولیکول در بدن انسان متفاوت می باشد. مثلا در پوست سر مرحله آناژن ممکن است ۳ سال به طول بینجامد. مرحله catagen چند هفته و مرحله telogen حدود ۱۰۰ روز است. در بحث هرریموال یا هریداکشن باید فولیکول در مرحله آناژن قرار بگیرد که این زمان بهترین زمین انتقال انرژی حرارتی به سلول های بنیادین حاضر در فولیکول مو است. روشهای رفع موهای زائد به روش های موقت و دائم تقسیم بندی می شود.

روشهای موقت:

دیپلاتورها مثل ژل، کرم، اسپری – ماندگاری ۲ هفته

ایپلاتور، موچین، بندانداختن – ماندگاری ۳ تا ۶ هفته

موم- ماندگاری ۳ تا ۶ هفته

روش های دائم:

۱- داروهای بازدارنده رشد مو مثل  Episiva که به شکل کرم و لوسیون ارائه می شود.

۲- الکترولیز: روشی برای حذف دائمی موها می باشد. در این روش یک سوزن فلزی نازک به داخل فولیکول مو نفوذ می کند و با عبور جریان الکتریکی در آن موجب تخریب ریشه مو می شود و سپس ساقه مو با یک موچین خارج می شود. عیب بزرگ الکترولیزها سرعت پایین آن می باشد و در این روش کاربر باید به دقت موهای موضع درمان را دانه به دانه خارج کند.

۳- گالوانیک: با روشی مشابه الکترولیز عمل می کند و با تولید ماده شیمیایی در فولیکول موجب فساد آن می شود. از سال ۱۹۹۶ از تکنولوژی های نوری به ویژه لیزر برای حذف راحت و سریع موهای زائد استفاده می شد و به زودی سیر تحول و پیشرفت به طور گسترده آغاز گشت. برداشت مو در لیزرها بر اساس اصول جذب انتخابی selective photothe molysis بنیان نهاده شده است که در این روش انرژی به شکلی به فولیکول مو می رسد که به بقیه بافت ها و سطح پوست کمترین آسیب وارد شود. رنگدانه ملانین در اپیدرم حتی در پوست های تیره بسیار کم است و در مقابل به میزان بسیار زیاد در مو تجمع پیدا کرده است. بنابراین ملانین بهترین و مهمترین ماده بیولوژیکی برای جذب انتخابی است. ملانین طول موج های ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر را به خوبی جذب می کند. این محدوده را دامنه اپتیکی ملانین می گویند. طول موج های زیر ۶۰۰ توسط هموگلوبین و بالای ۱۱۰۰ توسط آب جذب می شوند. بنابراین محدوده ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ محدوده اپتیکی ملانین دارای بهترین جذب و اثربخشی است.

دستگاه های IPL:

IPL ها دستگاه های Light Base هستند. تاریخچه IPL را باید در ساخت لامپ های گزنون جستجو کرد. اولین بار لامپ های زنون در ساخت منبع انرژی لیزرها استفاده شدند. بعد از مطالعات گسترده در سال ۱۹۹۷ فلاش لامپ برای هرریموال از FDA تاییدیه گرفت. دستگاه های IPL به لحاظ انرژی خروجی بسیار قدرتمند و در حد لیزرها می باشند. سیستم IPL یعنی intense pulse light در واقع دستگاهی برای روشن کردن لامپ گزنون و تولید طول موج ۲۰۰ تا ۱۲۰۰ نانومتر می باشد.

در این دستگاه ها برای به حداکثر رساندن طول موج توسط بافت هدف از قانون beer استفاده شده است. این قانون کمی پیچیده است. اگر بخواهیم به طور ساده ان را بیان کنیم: هر نوری در موادی با رنگ مکمل خود بالاترین جذب را دارد. بر اساس این قانون کروموفورهای بدن بر اساس رنگ خود محدوده خاصی از طول موج های نور را جذب می کنند که به آن عنوان جذب انتخابی نور توسط بافت داده می شود. کروموفورهای مهم درون پوست شامل (ملانین آب) کلاژن، هموگلبین می باشد. ملانین نورهای محدوده ماورای بنفش و طیف مرئی را جذب می کند. هموگلوبین نورهای ماوراء بنفش آبی (nm400)، سبز (nm561) و زرد (nm577) را جذب می کند. اگر بخواهیم اثرات انژری منتقل شده به بافت را بررسی کنیم باید طول موج، میزان انر‍ژی و TRT مورد بررسی قرار گیرد.

۱-  مبحث طول موج را مورد بررسی قرار داریم و اشاره کردیم که هر طول موجی توسط یک کروموفورم خاص جذب می شود. لذا انتخاب طول موج مناسب با اهمیت است.

۲- میزان انرژی : انرژی خروجی از دستگاه باید به مقداری باشد که هدف درمانی را پوشش دهد. میزان انرژی باید بتواند آنقدر حرارت در بافت هدف ایجاد کند تا اهداف مورد نظر برآورده شود.

۳- TRT یا Thermal relaxation time یا زمان استراحت حرارتی.

TRT یعنی مدت زمانی که لازم است که بافت ۵۰% از انرژی خود را از دست بدهد.

در بعضی قسمت ها کروموفورهای هدف علاوه بر موضع مورد نظر در مکان های دیگر هم وجود دارند که برای جلوگیری از آسیب آنها باید TRT در دستگاه ها مورد برنامه ریزی قرار گیرد. مثلا در hair removal کروموفور هدف ملانین است که هم در فولیکول مو و هم در اپیدرم وجود دارد که اپیدرم در اینجا بافت غیر هدف است. در این نوع برخوردها باید TRT بافت هدف و غیر هدف مورد شناسایی قرار گیرد. پس به تنظیم پالس های درونی بپردازیم: به  این صورت که عرض پالس های نور را کوتاه تر از TRT بافت هدف و طولانی تر ازTRT بافت غیر هدف تنظیم شود تا انرژی در بافت هدف محبوس و موجب تخریب آن گردد. گزینه بعدی که در سیستم های IPL بسیار مورد توجه قرار می گیرد سیستم های خنک کننده یا Cooling می باشد.

یکی از مواردی که جذب نور را در بافت هدف افزایش می داد تنظیم درست TRT بود و گزینه دیگری که سطح اپیدرم را در همه مراحل نگه می دارد بحث خنک سازی سطح اپیدرم است و از مزایایی که سیستم های Cooling به ما می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- امکان کم کردن تعداد و فواصل جلسات درمانی

۲- ایمنی و اطمینان عملکرد در انواع تیپ های پوستی

۳- کاهش درد در حین درمان و عدم نیاز به بی حسی موضعی

۴- امکان اعمال انرژی بالاتر و لذا درمان موثرتر به دلیل خنک شدن بافت عمل خنک سازی را می توان قبل از تابش، همزمان و بعد از تابش انجام داد.

مکانیسم عمل IPL ها:

کروموفورم هدف در انجام هرریموال ملانین موجود در ساقه مو است که با جذب بخش اعظمی از انرژی طول موج های ۵۹۰ الی ۱۲۰۰ را جذب و گرم شده و با انتقال گرما به فولیکول موجب تخریب آن می شود. مهمترین نکته در درمان موهای زائد توضیح اثر آن برای بیمار و واقع گرایی پزشک است. تاکنون هیچ روش قطعی برای هرریموال معرفی نشده است و در جلسات نهایتا ۱۰% موها باقی می ماند. ضمنا هر سال پس از اتمام جلسات درمانی امکان برگشت ۱۰% موها درمان شده وجود دارد. پس لازم است بیمار سالانه به طور یک یا دو جلسه تحت درمان قرار بگیرد. از این دستگاه برای رفع موهای زائد و جوانسازی و لک و آکنه و ضایعات عروقی می توان استفاده کرد که  برای این کار بایست درون دستگاه فیلترهایی قرار داد که طول موج مناسب را نسبت به کار مورد نظر بدهد که این فیلترها به صورت کارت هایی هست که می توان درون دستگاه قرار داد.

هرریموال :

۱. برای رفع موهای زائد کافی هست فیلتر ۶۴۰  تا ۷۵۵ nm درون دستگاه قرار داده شود. برای این کار تارگت ملانین های درون مو هستند که بایست برای این کار هندپیس را روی بدن قرار داد. در مرحله بعد با تابیده شدن نور به پوست ملانین ها گرم شده و این انرژی را انتقال می دهند.

۲ . ضایعات عروقی :برای این کار کافی است فیلتر ۵۹۰nm را درون دستگاه قرار داد. تارگت هموگلوبین ها هستند که با حرارت ایجاد شده هموگلوبین ها گرم شده و به دیواره ها میچسبند و ایجاد سد یا کلاپس را می کنند. در واقع به صورت کلی می توان گفت با عمل فوتوترمولایزیز در هموگلوبین ها با ایجاد حرارت با فیلتر ۵۹۰ nm و بستن رگ یا کلاپس ضایعات عروقی را از بین می بریم. باید توجه کرد که قطر این رگ ها باید ۰٫۱ تا ۰٫۳ میلی متر باشد تا از بین روند.

۳ . جوانسازی : برای این کار لازم است از فیلتر ۵۶۰ nm استفاده کرد. تارگت آب میان بافتی سلول هاست که با گرم شدن  فیبرو بلاست ها تحریک می شوند و تولید سلول و کلاژن سازی و جوانسازی صورت می گیرد که برای این کار کافی است دما ۶۰ تا ۷۰ درجه  باشد اما چون این دستگاهها حداکثر دمای ۳۰ تا ۴۵ درجه  را وارد می کنند برای همین برای جواب دهی لازم است تعداد جلسات را افزایش دهیم.

۴ . آکنه : برای این کار لازم است از فیلتر ۴۸۰ nm  استفاده کرد. در کنار مو یک غدد سباسه وجود دارد که این غدد تولید چربی سطح پوست را می کنند که درون آنها میکروب هایی ایجاد می شوند به نام میکروارگانیسم ها که قسمت اصلی اینها پورفرین ها هستند. حال برای رفع آکنه اب درون پورفرین گرم شده ویونیزه می شود. در اثر این یونیزه شدن باعث می شود که اکسیژن باعث از بین رفتن میکروارگانیسم ها شود چون آنها بی هوازی هستند و در نتیجه آکنه ها رفع می شود.

نکته که برای از بین بردن آکنه ها باید توجه کرد این است که این آکنه ها باید نسبت به درمان مقاوم باشند. یعنی درمان کافی با داروها شده باشند. در صورتی که برطرف نشدند از این دستگاه استفاده کنند.

۵ . لک : برای رفع لک از فیلتر ۵۳۰nm  استفاده می کنیم که روش کار به این صورت که نور تابیده شده بیشترین جذب را در لکه ها دارد که باعث خورد شدن انها می شود و در آخر به عنوان بیگانه در بدن شناخته شده و توسط ماکروفاژها هضم می شود.

Elight:

جزء جدیدترین مکانیزم های IPL می باشد. در این دستگاه از ترکیب IPL+RF استفاده می شود. به اضافه شدن RF بای پلار در این دستگاه باعث افزایش میزان نفوذ و جذب می شود. امواج RF باعث گرم شدن محیط می شود بنابراین کروموفورم مورد نظر جذب بسیار بالاتری از فیلتر خواهد داشت. میزان موفقیت سیستم های Elight بسیار بالا بوده و تقریبا انتظارات ما را در برابر انواع لیزرها برآورده می کنند.

SHR:Super hair removal

این دستگاه از جدیدترین سیستم های رفع موهای زائد IPLها می باشند که پروسه را کاملا بدون درد با مکانیزم دایودها انجام می دهد. به این صورت که با سرعت قابل تنظیم چند شات بر ثانیه کار می کند. این روش شامل توان متوسط، بالا، انرژی کم و سرعت در فولیکول مو می شود و اثرات از بین بردن آن را در پی خواهد داشت. بنابراین ما تفاوت فاحشی بین این تکنولوژی و دایود ها دیگر شاهد نیستیم.

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد انواع دستگاه های زیبایی، لیزر، لاغری و جوانسازی با مشاوران ماهور طب تماس بگیرید : 09132042648

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • هورناز جعفريه
  ژوئن 7, 2017 8:45 ب.ظ

  با عرض سلام.
  من دفترچه راهنماى دستگاه ایلایتم را گم کرده ام.ممنون میشوم کمک کنید که براى هر نوع پوست باید چه درجه اى انتخاب شود.بسیار ضرورى و فوزى نیازمند کمکتان هستم.سپاس

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به اینکه تنظیمات هر دستگاهی متفاوت است شما باید به فروشنده دستگاه مراجعه بفرمایید ودر صورت عدم دسترسی به انها با شماره ۰۳۱۳۲۶۴۵۷۶۹ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

   پاسخ
 • با سلاااام. جهت گرفتن نمایندگی وخدمات پس از فروش مایل به همکاری هستم

  پاسخ
  • با سلام و درود
   برای اطلاع از شرایط اخذ نمایندگی با شماره 09132042648 تماس حاصل فرمایید.
   باتشکر

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست