تفاوت دستگاه های لیزر موهای زائد از لحاظ کاربرد

لیزر موهای زائد یکی از بهترین راه های خلاص شدن از شر موهای زائد برای همیشه است. در این مقاله سعی داریم تفاوت دستگاه های لیزر موی زائد را بیان نموده و شما را با بهترین و جدیدترین دستگاه لیزر موی زائد آشنا کنیم.

امروزه آشنایی با تفاوت دستگاه های لیزر موهای زائد دغدغه اصلی پزشکانی است که می خواهند بهترین دستگاه لیزر را در مطب خود داشته باشند. متاسفانه تبلیغات نادرست برخی از شرکت های وارد کننده تجهیزات زیبایی و لیزر باعث گمراهی و ابهامات زیادی در این خصوص برای پزشکان و متخصصان پوست شده است.

با پیشرفت سریع تکنولوژی، در خصوص لیزر نیز تکنیک های جدید پا به عرصه رقابت گذاشته و انواع متفاوتی از دستگاه های لیزر برای حذف موهای زائد بدن وارد بازار شده است که هر کدام از آن ها برای یک یا چند نوع تیپ پوستی مناسب می باشد. در حالی که لیزر موهای زائد بهترین روش برای از بین بردن موها به صورت دائمی شناخته شده است، اما رنگ پوست و مو، تعداد جلسات درمان و دستگاه لیزر مورد استفاده در طول درمان می تواند به شما در دستیابی به نتیجه بهتر برای حذف مو کمک کند.

همه پزشکان و متخصصان زیبایی از یک نوع دستگاه لیزر مو استفاده نمی کنند. امروزه لیزر الکساندرایت، لیزر دایود و لیزر ان دی یاگ (ND:Yag)، مهم ترین تکنولوژی های لیزر برای حذف موهای زائد می باشند.

تفاوت دستگاه های لیزر موهای زائد

انواع لیزر موهای زائد

در حال حاضر سه نوع لیزر برای حذف موهای زائد در بازار وجود دارد:

لیزر الکساندرایت (Alexandrite Laser)

لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر، یکی از پیشرفته ترین نوع لیزر در دنیا برای از بین بردن موهای زائد می باشد. لیزر الکساندرایت از نوع لیزرهای جامد است و در محدوده نور مرئی می باشد. این نوع لیزر دارای کارایی بسیار بالا با کمترین عوارض می باشد. لیزر موهای زائد با تکنولوژی الکساندرایت برای طولانی مدت باقی می ماند و انتظارات بیمار را به خوبی برآورده می‎ کند.

طول موج لیزر الکساندرایت از طول موج دایود کوتاه تر عمل می کند. طول موج کوتاه تر در تکنولوژی الکس موجب می شود که از نظر تئوری درمان بر روی پوست های روشن تر بیشتر از پوست های تیره تاثیر داشته باشد.

این نوع لیزر عمدتا برای تیپ های پوستی بسیار روشن (نوع 1 و 2) مناسب است. البته این طور نیست که در تیپ های پوستی بالاتر تاثیرگذار نباشد، اما بیشترین تاثیر لیزر الکس در پوست های روشن با موهای تیره است.

لیزر دایود (Diode Laser)

لیزر دایود با طول موج 808 نانومتر به صورت پالسی عمل می کند. طول موج دایود از طول موج الکس طولانی تر است و همین مطلب امکان نفوذ عمیق تر به پوست را فراهم می کند و مستقیما فولیکول مو را مورد هدف قرار می دهد. لیزر دایود بر روی موهای درشت و تیره عملکرد خوبی دارد و برای موهای نواحی کمر یا بیکینی دارای اثربخشی مناسبی می باشد.

لیزر دایود برای تمام انواع پوست به خصوص پوست های تیره قابل استفاده است و به علت قدرت نفوذ زیاد به عمق پوست، می ‌تواند موهایی که زیر پوست قرار دارند را نیز از بین ببرد.

این نوع لیزر بیشترین طیف اثرش بر روی تیپ های پوستی 2 تا 5 است و برای نژاد ایرانی معمولا گزینه مناسبی است.

عیب لیزر دایود اثر کمتر آن روی تیپ های پوستی بسیار روشن (تیپ پوستی نوع 1) است.

لیزر ان دی یاگ (ND-YAG Laser)

لیزر ان دی یاگ با طول موج بلند 1064 و عمق نفوذ بالا موجب می شود سیاهی پوست انرژی لیزر را جذب نکرده و فولیکول مو اکثر آن را جذب کند که در نهایت به سوختگی بسیار کمتر پوست های تیره می ‌انجامد.

طول موج ان‌ دی ‌یگ براى رفع موهاى زائد در پوست ‌هاى تيره (تیپ های پوستی ۵ و ۶) كاربرد دارد و بیشتر برای افرادی که پوست های بسیار تیره و برنزه دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت دستگاه های لیزر موهای زائد

علاوه بر لیزرهای الکس، دایود و ان دی یگ، انواع شبه لیزرها نیز در بازار وجود دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
آی پی ال (IPL)
ایلایت (Elight)
اس اچ آر (SHR)
و …

IPL چیست؟

آی‌ پی‌ ال مخفف intense pulsed light است و در حقیقت این دستگاه ها لیزر نیستند، لامپ نوری می باشند که با تاباندن نور با انرژی بالا بر پوست تاثیر گذاشته و باعث نابودی فولیکول مو می‌ شوند. پایین بودن قدرت نفوذ، غیر قابل کنترل بودن طول موج و سوختگی سطحی در آی پی ال ها باعث شده تا پزشکان به سراغ دستگاه ‌های بروزتری که با تکنولوژی لیزر کار می کنند بروند.

دستگاه Elight :

دستگاه Elight ترکیب دستگاه IPL و دستگاه RF یا رادیو فرکانسی می باشد. این دستگاه برای بهبود کارایی دستگاه ها‌ی IPL ساخته شد و به بازار آمد و تا حدودی توانست نقص های دستگاه ‌های IPL را جبران کند، ولی همچنان از نظر عملکرد ضعف زیادی نسبت به دستگاه‌ هایی که با تکنولوژی لیزر کار می کنند دارد.

دستگاه SHR :

دستگاه SHR مخفف Super Hair Removal یکی دیگر از تکنولوژی های شبه لیزر برای حذف موهای زائد بدن است. نحوه اثرگذاری SHR برای از بین بردن ریشه مو، ایجاد حرارت زیاد و بالا بردن دمای ریشه مو و سوزاندن آن است.

دستگاه SHR نسبت به تکنیک ‌های لیزر موهای زائد نیاز به انرژی کمتری دارد و فقط ۵۰ درصد از انرژی نور لیزر آن توسط ملانین جذب شده و ۵۰ درصد مابقی بازتاب شده و یا جذب ملانین نمی شوند. میزان انرژی جذب شده توسط ملانین، ایجاد حرارت کرده و ریشه مو را می سوزاند.

هر دستگاه دیگری که برای درمان موهای زائد استفاده می شود به غیر از سه نوع لیزری که در ابتدای مقاله نام برده شد در گروه شبه لیزرها قرار می گیرد. این نوع دستگاه ها در واقع لیزر نیستند و به جای تخریب فولیکول مو، مناطق وسیع تری از پوست را تخریب می کنند و به همین علت عوارض جانبی بیشتر و اثرگذاری کمتری دارند. البته می توان گفت این نوع دستگاه ها به دلیل ارزان تر بودن ممکن است برای برخی افراد که مشکلات مالی دارند انتخاب مناسبی باشد.

دستگاه لیزر با تکنولوژی سه طول موج الکس، دایود و ان دی یاگ

دستگاه لیزر موهای زائد با تکنولوژی سه طول موج الکساندرایت، دایود و ان دی یاگ کامل ترین و موثرترین دستگاه لیزر است که امروزه در بازار وجود دارد. این نوع دستگاه لیزر با استفاده از چندین طول موج متفاوت، به پزشکان و متخصصان پوست این امکان را می دهد تا وسیع ترین بیماران با انواع تیپ های پوستی و انواع مو را درمان کنند.

دستگاه لیزر سه طول موج الکس، دایود و ان دی یاگ در واقع با ترکیب تکنولوژی لیزرهای دایود با طول موج ۸۰۸ نانومتری و لیزرهای با طول موج ۷۵۵ نانومتری الکساندرایت و لیزرهای با طول موج 1064 ان دی یگ شرایطی را به وجود آورده است که می‌تواند بر تمامی ۶ تیپ پوستی از سفید روشن تا سبزه تیره قابل استفاده باشد. اگر بیماری دنبال سریعترین و کم دردترین راه ممکن برای حذف موهای زائد بدن خود باشد، بهتر است از دستگاه لیزر سه طول موج استفاده کند. در دستگاه های لیزر نسل جدید درد بسیار کاهش یافته و مدت زمان لیزر نیز کوتاه تر شده است.

معرفی دستگاه لیزر سه طول موج لونا (LONA Laser)

دستگاه لیزر سه طول موج LONA قوی ترین دستگاه لیزر موهای زائد و تنها دستگاه دارای چیلر داخلی و سیستم خنک کننده بسیار قوی برای ثابت نگه داشتن دماست. این دستگاه با بهره گیری از لیزر بار آلمانی و تابش سه طول موج الکس، دایود و ان دی یاگ توانسته رضایت بسیار بالای پزشکان حرفه ای را بدست آورد.

دستگاه لونا لیزر توانایی زدن شات بسیار بالایی (۵۰ میلیون شات) دارد و مهمترین مزیت آن بدون درد بودن دستگاه می باشد. تمامی قطعات این دستگاه دارای تاییدیه FDA آمریکا و CE اروپاست. دستگاه لیزر لونا هندپیس بسیار سبک و راحتی دارد و حتی مناطق بسیار کوچک از بدن هم می تواند با این هندپیس به آسانی لیزر شود.

دستگاه لونا لیزر با 3 طول موج

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه‌ لیزر لونا با مشاوران و کارشناسان ماهور طب تماس بگیرید. مشاور ماهور طب: ۰۹۱۳۲۰۴۲۶۴۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست